Kalbinden 2 * 1,5 cm kitle çıktı

Özel Anakalp Kalp Hastanesinde, 29 yaşındaki Ömer Çelen’in kalp kapağı üzerinde köken alan kalp tümörü çıkarıldı. Yapılan kapak tamiri sonunda 5 gün hastanemizde kaldıktan sonra taburcu edilen Ömer Çelen eski sağlığına kavuştuğu için memnuniyetini dile getirdi. Op.Dr. Mustafa KIRMAN, Op.Dr. Hasan MERCAN ve Op.Dr. Ali ÖZBEK tarafından başarılı bir operasyonla çıkarılan tümör patolojiye gönderilerek iyi huylu olduğu tespit edildi.
     
Anakalp Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Mustafa KIRMAN  kalp tümörleri hakkında şu bilgileri verdi. Kalpte görünen tümörlerin % 70 ‘i iyi huylu %30’u kanser türünden kötü huyludur. Tümörler iyi huyluda olsa yer kaplayan kitleler kalpte ritim bozukluklarına hastada nefes darlığına ve kan tükürme gibi şikâyetlere sebep olabilmektedir. Birde ana kitle de bulunan tümör parçaları kan dolaşımıyla yayılarak damar tıkanmalarına felçlere sebep olabilir. Beyin gibi, dolaşımla gittiği organlarda büyüme gösterebilir.
 
İyi Huylu kalp tümörlerinin büyük çoğunluğu myxsoma adını verdiğimiz tümörlerdir. Bunlar çoğunlukla sol kulakçıkla büyürler. Çok nadiren kalp kapaklarından köken alabilirler.
 
Hastamızda sol kalp kapakçığında (mitral) kapak alt yapı aparatlarından kaynaklanan böyle bir tümör  EKO kardiyografi ile merkezimizde teşhis edildi. Başarılı bir kalp ameliyatı ile 2 x 1.5 cm ebatlarında tümör çıkarıldı ve tümörün tutunduğu kalp yapıları tamir edilerek yeniden fonksiyonel hale getirildi.
Hastamız nefes darlığı ve ritim bozukluğu şikayetlerinden kurtuldu. Eski sıhhatine kavuşarak taburcu edildi.